Erilised purjetajad Kuressaare jahisadamas

Nüüdseks oma viienda tegevusaasta jooksul juba purjetamisprogrammiks kujunenud projekt Erilised purjetajad loob erivajadustega inimestele võimaluse proovida merelist eluviisi ja nautida purjetamist. Kuressaares oleme käinud juba kolmedel merepäevadel. Eriti tore, et kohalik Saaremaa Merispordiselts, selle treenerid ja noorsportlased, on hakkajad nii paate kokku panema, sõitu õpetama kui pakkima. Eelmisel aastal tekkis isegi rabamine ja järjekord, et kes saab ratastoolikasutajaid esimesena merele viia. Mitte vähem tähtis põhjus just Saaremaa pealinna külastada on ka asjaolu, et oleme ka väga sooja vastuvõtu osaliseks saanud Kuressaare merepäevade korraldajate poolt ja merepäevade programmis sees - oludele vaatamata servapidi ka tänavu. 

kuressaare 2020.jpg

Nüüd siis laupäeval, 7. augustil kell 16 toimub purjetamissündmus "Erilised Purjetajad" Kuressaare jahtsadamas, kus erivajadustega, raskustes ja väljakutsetes inimesed ja saavad purjesportlaste, Töötukassa vabatahtlike ja abistajate toel ise seilata. Kohalikud purjesportlased ja treenerid jagavad nippe ja annavad infot (para)purjetamise kohta.  Inimesed saavad esmateadmised tuuleoludest, paadiehitusest ja lihtsamatest manöövritest merel, ise spetsiaalsesse turvalisse purjepaatidesse istuda ja kogenud roolimehega merel käia.

Erilised purjetajad üritus toimub Kuressaares neljandat aastat, osalejaid on olnud ja tulnud nii Saaremaalt, Tartust, Tallinnast: eri puude liikidest, pimedad kurdid, ratastoolikasutajad, vaimse puudega. Tahame koos tublide Saaremaa Merispordiselti noorsportlaste ja treeneritega pakkuda võimalust merele minna ka laiemalt: allpool toimetulekupiiri elavatele lastele ja depressioonis/ületöötamises/vägivalla all kannatanutele või sotsiaalsetes raskustes inimestele. Usun, et uued oskused ja pealehakkamisjulgus ning üksteisele toeks olemine ja koostöö nagu merel käimine seda annab, tugevdab kõiki. Samuti on odatud inimesed, kel pole varasemat kogemust mere ja purjetamisega.

 

Kümmekond inimest on praegu teada andnud, et tahavad purjede all liikumisest koos meiega rõõmu tunda. Osalemiseks on vajalik on registreerumine lingilt https://bit.ly/3jHn5FP

 Loodame head ja ilusat ilma, kõva tuul, üle 10-12 m/sek, võib küll takistuseks saada, kuid parapaadid on sellise "jonnipunni" konstruktsiooniga, et ümber ei lähe.

Nimelt: Hansa 303 purjekad on lihtsama disainiga ja kergemad kahe mastiga turvalised paadid, kus keskel raskusega svert. Nende pikkus on 3,03 meetrit, laius 1,35 meetrit ja süvis üks meeter. Paat kaalub 85 kg. Hansa 303 klassi purjeka kogu purjepind on maksimaalselt 20 ruutmeetrit ning sellega saab sõita kaks inimest korraga. Hansa purjekad on sobilikud ka ratastoolis inimestele.

 

Erivajadustega ja katsumustes inimeste võimalust Kuressaares purjede all liikuda toetavad Põhjamaade Ministrite Nõukogu, Eesti Kultuurkapital ja Mamma, teadmiste ja vahenditega on abiks Eesti Jahtklubide Liit.

GRAM-OF-FUN