top of page

Alkoholivaba õlu – kas tõsiseltvõetav spordijook?

 

“Sakslased joovad palju alkoholivaba õlut ja võidavad hulgaliselt kuldmedaleid.” Sellise pealkirjaga artikkel ilmus New York Timesis viimase taliolümpia ajal. Artikkel sai rahvusvahelises meedias palju tähelepanu, kuna Saksa sportlased olid tõepoolest edukad, saades suurima medalisaagiga lõpetanud Norra koondisega võrdse arvu kuldmedaleid. Kas nende edu taga võis tõesti olla uue põlvkonna spordijook, alkoholivaba õlu?Vestlesime sel teemal spordiarsti Mihkel Mardna ja A. Le Coqi turundusjuhi Katrin Vernikuga. Kodumaine õlletootja suurendab praegu samuti alkoholivabade õllede sortimenti ja tutvustab neid tarbijale taastusjoogina.

ALC-Isotooniline-Padar.jpg

Saksa fenomen

 

USA ajalehe andmetel saadeti olümpiakülla kolm ja pool tuhat liitrit alkoholivaba õlut, mida spordimehed ja -naised pärast intensiivset treeningut ja rasket võistluspäeva spordijoogi asemel meelsasti tarbisid. Alkoholivaba õlut kiitsid nii Pyeongchangis kulla võitnud laskesuusataja Simon Schempp kui ka kiiruisutaja Moritz Geisreiter, kes väidetavalt vahetas juba enne tiitlivõistlust spordijoogi just alkoholivaba õlle vastu. 

 

Saksa sportlaste õllelembuse üheks põhjustajaks võib pidada nende suusakoondise arsti Johannes Scherri. Scherr tegi Müncheni ülikoolis töötades juba 2009. aastal teadusliku uurimustöö, selgitamaks, millist mõju avaldab alkoholivaba õlle tarbimine maratoonaritele. Uuringu tulemused avaldas hiljem teadusajakiri Medicine & Science in Sports & Exercise. Uuringu käigus anti pikamaajooksjatele kaks nädalat enne ja kaks nädalat pärast Müncheni maratoni iga päev alkoholivaba õlut. Tulemustest selgus, et alkoholivaba õlle tarbijatel olid platseebo manustajatest oluliselt madalamad põletikunäitajad ja vähem hingamisteede haigusi. Scherri uuringust järeldus, et alkoholivaba õlu aitab pärast intensiivseid treeninguid ja võistlusi sportlastel kiiremini taastuda. Eelkõige seostati seda alkoholivaba õlle suure polüfenoolisisaldusega.

 

Polüfenoolid on antioksüdandid, mis tõstavad üldiselt organismi immuunsust ja alandavad põletikunäitajaid. Polüfenoole sisaldavad paljud taimed ja marjad, näiteks granaatõunad, roheline tee ning viinamarjad. Ka õllesse jõuavad antioksüdandid taimsest toorainest. 

 

Õlle hea maitse

 

Treeningu ajal ja järel on tarbitava joogi peamiseks ülesandeks organismi vedelikukaotuse korvamine ning energia- ja mikroelementide vajaduse taastamine. Tuntud spordiarsti, Eesti profisportlasi nõustava dr Mihkel Mardna sõnul piisab tervisesportlase puhul ka lihtsalt hariliku vee või mineraalvee tarbimisest, lisaks igapäevasele tasakaalustatud toitumisele. “Kui tervisepordiga tegelev inimene soovib pärast trenni ka ühe keskmise kangusega õlle võtta, siis seda ei saa lugeda tervist kahjustavaks, kuid kindlasti ei soovitaks seda igapäevase taastusjoogina, kui sporti tehakse tihti.” Mardna sõnul tulevadki siinkohal välja alkoholivaba õlle peamised eelised: alkoholivaba õlu sisaldab energiavarude taastamiseks piisavalt kaloreid, samuti on selles olulisi mikroelemente, sealhulgas vitamiine, millest Mardna tõstab esile B-rühma vitamiine. Küsimusele, et miks on alkoholivaba õlu profisportlaste seas väga populaarseks muutunud, vastab spordiarst, et ilmselt sobib ja meeldib neile selle maitse. “Usun, et peamiseks argumendiks, miks sportlased alkoholivaba õlut taastusjoogina kasutavad, on see, et neile lihtsalt maitseb õlu, samas on ka teada, et mõni õlu on nn isotooniline ja imendub seedetraktis üsna optimaalse kiirusega, mis kinnitab fakti, et alkoholivaba õlu sobib sportija taastusjoogiks.“ Mardna lisab, et nii profi- kui ka tervisesportlase jaoks ei tohiks valitud spordijook olla ebameeldiva maitsega, nii et seda peaks vägisi manustama. Õlle maitse on paljudele sümpaatsem kui isotoonilise spordijoogi oma, mis kipub olema pigem magus. Samuti vaatavad paljud spordijookide kalori- ja suhkrusisaldust. Alkoholivabad õlled on harilikult väiksema kalorisisaldusega kui traditsiooniline spordijook.

 

Nüanss, mille peale paljud harrastajad ei mõtle ega peagi mõtlema, on spordijoogi vastavus konkreetse sportlase vajadusele. See sõltub välistest faktoritest, nagu näiteks välistemperatuur, niiskus, võistlus, treening, pingutuse kestus jne. Neid faktoreid silmas pidades valitakse Mardna sõnul sobiva koostise, maitse ja temperatuuriga jook.

 

See seletab ka seda, miks suusatajad ja talisportlased pole ainsad, kes alkoholivaba õlle enda jaoks avastanud on. 2016. aastal Tšiilis tehtud teaduslik uuring kinnitas, et alkoholivaba õlle tarbimine enne matši ja selle ajal aitas jalgpalluritel kauem joomata vastu pidada. Omavahel võrreldi vett, alkoholiga õlut ja alkoholivaba õlut. Samuti on suured õlletootjad teaduse tuules liikudes avastanud erinevad kestvuspordimaratonid, kus on juba aastaid finišeerujatele alkoholivaba õlut pakutud. Mõnikord leiab õlle ka juba rajaäärsetest toitlustus- ja joogipunktidest. Saksa õlletootja Erdinger on oma õllega väljas ka prestiižsetel Berliini ja Manchesteri maratonidel, samuti on õlletootja enda brändi alla loonud lausa eraldi tiimi, kuhu kuuluvad laskesuusatajad ja triatlonistid. Kindlasti on laskesuusatamise sõbrad märganud teleülekannete ajal pilti lipsavaid täispuhutavaid hiigelõlleklaase, millele on kirjutatud „Erdinger Alkoholfrei“. 

 

A. Le Coq – Tallinna Maratoni ametlik joogisponsor

 

Eestis on ka kohalikud õlletootjad rahva- ja profispordiga vaikselt sõprust sobitamas, kuid alkoholivaba õlle kasulikud omadused ei ole inimestele veel väga teada ja vaja on teavitustööd. A. Le Coq on viimastel aastatel oma alkoholivabade õllede kategooriat kasvatanud ning sel aastal pakub joogitootja Tallinna maratoni ametliku partnerina spordiüritusel veele ja spordijoogile lisaks ka alkoholivaba õlut.  A. Le Coqi turundusjuhi Katrin Verniku sõnul vastandatakse alkoholivaba õlut siiani veel traditsioonilisele õllele, tegelikult tuleks seda võtta kui eraldiseisvat kategooriat – jooki, mis on vähese kalorsusega hea energiaallikas ja sobib nii spordijoogiks kui ka karastusjoogi asemel. 

 

Siiski nendib Vernik, et Eesti tarbija ei ole veel harjunud alkoholivaba õlut võrdselt spordijoogiga spordiüritustel nägema, kuid üldine teadlikkus selles suunas liigub väga kiiresti.

A. Le Coqi esindaja sõnul oli mõni aasta tagasi Tartu maratoni üritustega koostöö alustamine tõeline julgussamm, milleks andis kindlust muu maailma praktika. “Alkoholivaba õlut on tegelikult spordiüritustel juba kümneid aastaid pakutud. Näiteks sellised suured suusamaratonid nagu Vasaloppet ja Dolomotenlauf või Berliini rulluisu- ja jooksumaraton,” toob Vernik näiteid.

 

Alkoholivaba õlle kasulikud omadused

  1. Puudub harilikule õllele omane diureetiline ehk kehast vedelikku välja viiv toime.

  2. Sisaldab palju polüfenoole, B12-vitamiini ja foolhapet – hea immuunsüsteemile.

  3. Seostatakse vererõhku ja stressi alandava toimega.

  4. On väiksema kalorisisaldusega kui tavapärane lager-õlu.

bottom of page